Warszawa
Wilanów – szkoła Polsko- Niemiecka – elewacja
Elewacja szkoły Polsko-Niemieckiej składa się z betonu, blachy stalowej, siatki cięto-ciągnionej, aluminium anodowanego przez firmę Alu-Kolor – materiałów o różnych fakturach w tych samych odcieniach szarości.
O anodowaniu:
Anodowanie jest procesem, który możemy podzielić na następujące fazy:
Najpierw odtłuszczamy powierzchnie, potem następuje trawienie satynowe lub rozjaśnianie.
Kolejna faza to anodowanie i możliwe barwienie chemiczne lub elektrobarwienie, a następnie następuje uszczelnianie.
Proces anodowania przeprowadzany jest w specjalnych kąpielach. Zabieg ten wymaga osobnej wanny technologicznej, a pomiędzy poszczególnymi procesami chemicznymi – zachodzi operacja płukania elementów.
Pierwszym etapem fazy obróbki powierzchniowej jest odtłuszczanie, które usuwa z powierzchni aluminium olej i jego pochodne, a także zanieczyszczenia powstałe w wyniku obróbki mechanicznej przedmiotu. Ma to na celu usunięcie nieodłącznej warstwy tlenku na powierzchni produktu, nadanie powierzchni jednolitego matowego dekoracyjnego wyglądu oraz usunięcie drobnych wad, takich jak smugi, pasy termiczne i drobne zarysowania, które powstają podczas procesów tłoczenia i walcowania.
Następnie przebiega proces przygotowania powierzchni do anodowania czyli rozjaśnianie (dekapowanie), którego ideą jest likwidacja cienkich warstw tlenkowych i osadów, które mogą się tworzyć po procesach trawienia satynowego, których niwelacja jest niezbędna do osiągnięcia jednolitej strukturalnie powłoki tlenkowej.
Anodowanie jest metodą uszlachetniania i zabezpieczania powierzchni aluminium. Uszlachetnianie polega na usunięciu warstwy zewnętrznej tlenków aluminium i korozji niteczkowej. Usuwamy utlenioną, często skorodowaną warstwę trawiąc chemicznie i/lub suchym trawieniem-śrutowaniem (shot blasting).
Polskie stowarzyszenie Qualipol, do którego należymy, zaleca również trawienie przed lakierowaniem proszkowym jako najlepszą metodą antykorozyjną . Wtedy na surowej, oczyszczonej powierzchni aluminium wytwarzana w procesie anodowania jest cienka (5-25 mikrometrów) warstwa o wysokiej twardości zabezpieczając nadany kolor, powierzchnię otrzymaną przed czynnikami zewnętrznymi, ścieraniem, brudem, pyłem, farbą.
Końcowa faza anodowania, to uszczelnianie, które polega na zamknięciu struktury tlenowej. Zastosowanie uszczelnienia średniotemperaturowego (86-88 stopni Celcjusza) jest niczym innym jak zanurzeniem aluminium w gorącej zdemineralizowanej wodzie z elementami przyśpieszającymi, którego misją jest wypełnienie porów powierzchni tlenkowej bemitem. W rezultacie powierzchnia aluminium jest szczelna i gładka, a co za tym idzie jest odporna na czynniki atmosferyczne oraz jest mniej podatna na zabrudzenia i korozję.
Aby utrzymać produkty anodowane w ładnym wyglądzie powinniśmy zastosować odpowiednią konserwacje, a także od czasu do czasu czyścić.
Firma Alu-Kolor ma dla państwa do zaoferowania, także metodę śrutowania, czyli tzw. suchego trawienia. Za pomocą specjalnych maszyn w naszym parku przygotujemy dla państwa cały pakiet od anodowania, śrutowania po cięcie profili i elementów aluminiowych.